sobota, 31 stycznia 2009

Alpha&Omega - "Songs From The Holy Mountain"


Alpha&Omega to bez wątpienia jedna z bardzo charakterystycznych grup na brytyjskiej scenie dubowej. Ich brzmienie jest bardzo specyficzne - ciężkie, basowe i mocno osadzone w takim mistycznym, "magicznym" klimacie.

Christine i John debiutowali w 1990 roku albumem "Daniel in the Lions Den" i do 2007 roku wydali 16 długogrających płyt i kilka singli. Dotychczas ostatnim albumem był "City of Dub" z 2007 roku. Długo kazali na siebie czekać z nowymi produkcjami, ale warto było. Nowa płyta "Songs From The Holy Mountain" to powrót starej, dobrej Alphy&Omegi. Nie wiem czy dla osób, które "osłuchały" się już z ich utworami jest to odpowiednia materiał, ale dla wyznawców takich jak ja to prawdziwa uczta muzyczna i 4 godziny odsłuchiwania raz po razie całej płyty. Alpha&Omega zawsze zapraszali różnych wokalistów i nie inaczej jest tym razem - na albumie znalazło się 10 wersji wokalnych na których śpiewają Dan I, Jonah Dan i Paul Fox. Ich melodyjne, miękkie głosy dobrze komponują się z mistycznymi, walcowatymi steppersami i dzięki tej płycie wreszcie przekonałem się do Dan I, którego wcześniej niespecjalnie trawiłem ;).
Pozostałe 10 utworów to płycie to wersje dubowe.

Mój faworyt z tej płyty to "Watching Over".


Tracklista

01. WHOLE WORLDS GONE MAD – NISHKA/PAUL FOX
02. PERILOUS TIME – A&O featuring DAN I
03. WATCHING OVER I – A&O featuring JONAH DAN
04. CHANT AWAY – A&O featuring PAUL FOX
05. TO KNOW AND NOT TO BELIEVE – A&O featuring DAN I
06. FRIEND OR ENEMY – A&O featuring PAUL FOX
07. HEATHEN RAGE – A&O featuring DAN I
08. WRITING ON THE WALL – A&O featuring PAUL FOX
09. SONGS FROM THE HOLY MOUNTAIN – J.DAN/RESHI
10. HAIL THE DUB – A&O featuring DAN I
11. ONLY SANE DUB – Alpha & Omega
12. DUB OF CREATION – A&O
13. WATCHING OVER DUB – A&O
14. CHANTING DUB– A&O
15. FREE AT LAST DUB – A&O
16. FRIENDLY DUB – A&O
17. DUB MEDITATION – A&O
18. CRYING DUB – A&O
19. PURE DUB – JONAH DAN/A&O
20. HAIL THE DUB – A&O

Alpha&Omega na Youtube:
http://www.youtube.com/alphaandomegavideos

poniedziałek, 19 stycznia 2009

Sub Meeting - 23 stycznia, klub Intro, Wrocław


Wszystkich fanów niskich dźwięków zapraszamy w piątek 23 stycznia do wrocławskiego klubu Intro. Razem z Nestą będziemy atakować ciężkimi dubami, a Bobo Dread zadba o odpowiedią dawkę dubstepowych połamańców. Na małej sali rozpierducha junglowo-drumowa w wykonaniu Incredible Sound & MC AntOne.
Wstęp: 7 PLN lub 5PLN po wysłaniu maila z imieniem i nazwiskiem na steppawarriors@gmail.com.

http://www.lastfm.pl/event/890485

czwartek, 15 stycznia 2009

Ragana - światowy debiut!

Panie panowie, światowy debiut polskiego albumu dubowego stał się faktem!

Ragana - "So many reverbs to cross" została wydana na świat 12 stycznia w słynnej wytwórni Neila Percha (Zion Train) - Universal Egg. Mając takie zaplecze tysiące sprzedanych płyt są w zasięgu ręki ;), czego muzykom i wydawcom szczerze życzę!

Independent Dub Day - Igor Boxx

Kolejny artysta z Independent Dub Day na tapecie. Tym razem napiszę niewiele, bo na festiwalu będzie to jego debiut. Igor Boxx czyli Igor Pudło to DJ z wrocławskiego duetu Skalpel. Głośno było o nich swego czasu, bowiem trafili do wielce uznanej wytwórni Ninja Tune, co dla wielu jest równoznaczne z nowatorską, niecodzienną i niebanalną muzyką na wysokim poziomie.

Na festiwalu Igor Boxx zaprezentuje nam zarówno remixy Skalpela, jak i całkowicie nowy, specjalnie przygotowany materiał. Stylistycznie ma być różnorodnie - od back to the old school, czyli inspiracji starymi klaskykami konsolety po nowoczesne eksperyementy. No i nie zabraknie "tanecznego pulsu i imprezowej wibracji" a całemu show będą towarzyszyć psychodeliczne wizualizacje.

Igor Boxx to dla mnie wielka niewiadoma tego festiwalu, która może stać się jego czarnym koniem i największą niespodzianką. W każdym razie na jego występ czekam niecierpliwie i cieszę się, że kolejny artysta sięgnął po dubowe środki wyrazu.

Independent Dub Day - plakat

Plakat festiwalowy autorstwa Makena

piątek, 9 stycznia 2009

"Brytyjska scena dubowa" - video

Maken wrzucił do sieci nagranie filmu, o którym pisałem w tym poście.

http://video.google.pl/videoplay?docid=2830315878562706767

Zabieram się do oglądania :)

czwartek, 8 stycznia 2009

Independent Dub Day - Aba Shanti-I

Postanowiłem zrobić krótki przegląd artystów, którzy wystąpią na festiwalu. Jak starczy czasu to do marca może opracuję wszystkich...

Na pierwszy ogień idzie Aba Shanti-I, bo to postać dla mnie szczególna. W zasadzie od niego na nowo odkryłem znaczenie słów "sound system". Jak? W 2005 roku pierwszy raz byłem na Nothing Hill Carnival w Londynie. Jest to taki festyn w dzielnicy Londynu, podczas którego promowana jest kultura karaibska - imigranci organizują parady i wystawiają na ulicę potężne głośniki, gramofony, konsolety oraz tonę innego sprzętu no i dają czadu. Muzycznie - dla każdego coś miłego - Reggae, Ragga, Roots, Dub, Dancehall, Hip hop, Ska, Soul, Soca, R&B, Boogie, Drum & Bass, House, Garage... i te tysiące watów nagłośnienia, które wprawiają w drżenie całą okolicę. Przechadzając się po karnawałowych ulicach w końcu dotarliśmy z załogą do Aby, ale już zwijał sprzęt. Nic to, pomyślałem, następny rok muszę tu być znów...

No i byłem, tym razem uderzając od razu pod sound system Aba Shantiego. I to było to - ściana potężnych głośników generowała dźwięk, który powodował niesamowitą pulsację. Nieważne, czy puszczał akurat rootsową piosenkę, czy jakiś stricte dubowy kawałek - wszystko miało taką wibrację i moc, że mi szczęka opadła. Nie wspominając o basie, który zmiatał z chodnika..Od tego momentu koniec - rodzime imprezy pozostawiały niedosyt. Aba prezentował to, czego chciałem słuchać, robił to w odpowiadający mi sposób i na odpowiednich zabawkach (wtedy nie spodziewałem się, że za 2 lata sam będę taką ścianę głośników kombinował)...

Dość wspominek ;), czas na konkrety.
Po pierwsze - Aba Shanti-I - to "I" na końcu to nie jest jedynka, tylko "I" od "ja". Czyli jego nazwę wymawia się jako Aba Szanti Aj po naszemu. Aba został wciągnięty w roots&culture przez swojego ojca Allana, który miał swój sound system. W latach 80 Aba był śpiewakiem w sound systemie Jah Tubby's, występował wtedy pod ksywą "Jasmine Joe". Kiedy raggamuffin zaczęło grać pierwsze skrzypce w muzyce jamajskiej, sound systemy grające roots reggae zaczęły tracić popularność i niewiele pozostało wiernych swojej pierwotnej stylistyce. Ale nie Aba Shanti-I. Zadebiutował na festiwalu w Leicester w 1990 roku i przez kolejne lata zdobywał coraz większe uznanie jako soundman i dubmaster, grając dubplate'y oraz muzykę swojego brata - Blood Shanti'ego (jest on bębniarzem i wokalistą w zespole Shanti-Ites). Wraz z nim i przyjaciółmi prowadzą wytwórnię Falasha Recordings i jak sami piszą o sobie "we don't segregate, we integrate" - jego sesje przyciągały (i nadal przyciągają) bardzo różnorodną publikę, nie tylko rastafiarian.

Aba Shanti-I jest operatorem sound systemu i zarazem prawdziwym mistrzem ceremonii - jego magnetyzm, przekaz oraz toasting przykuwają uwagę publiki i budują hipnotyczną atmosferę przesyconą pulsacją. Zostało to dostrzeżone i docenione nie tylko przez słuchaczy ale i różnych twórców filmów - Aba bardzo często pojawia się w materiałach o dubie i scenie sound systemowej w Wielkiej Brytanii.

Warto także wspomnieć, że Aba Shanti-I jest także inżynierem dźwięku i zajmuje się miksem utworów swojego brata oraz innych artystów.

Aba Shanti-I gościł już w Polsce na festiwalu One Love Sound Fest w 2006 roku.



A tutaj w swoim żywiole, na Nothing Hill Carnival. W tle kapitalny Wayne McArthur i jego "Victory Dance":



P.S.
Trochę moich zdjęć z Nothing Hill Carnival można obejrzeć tutaj

wtorek, 6 stycznia 2009

"Dub Echoes" na DVD!

W bieżącym miesiącu ma się podobno ukazać na DVD film "Dub Echoes", o którym pisałem w tym poście.
Więcej informacji na razie brak, szczegóły wkrótce. Spodziewam się obsuwy z wydaniem tego materiału, niemniej cieszę się, że coś ruszyło. Jak do tej pory film był prezentowany tylko na różnych festiwalach i przeglądach kinowych.

poniedziałek, 5 stycznia 2009

Dub - definicje

Dla osób, które spotykają się z muzyką/określeniem "dub" definicje stricte encyklopedyczne mogą być pomocne zatem:

Wikipedia polska
Wikipedia angielska
Dubmusiconline

i kolejna definicja:

Dub music is characterized as a "version" or "double" of an existing song, often instrumental, originally using B-sides of 45 RPM records, while later full albums of strictly dub were released by numerous artists on both 45 and 33 1/3 RPM. Dub typically emphasizes the drum and bass, structuring around a percussive off-beat rhythm for a sound popular in local sound systems.

Whilst some have tried to attribute the "invention" of dub music to just one person, by 1973, instrumental reggae "versions" from various studios had evolved into "dub" as a sub genre of reggae. Through the simultaneous efforts of several independent Jamaican innovators, these competitive engineers and producers worked hard to leapfrog each other with each subsequent dub release with no single person being able to claim all the credit for the origination of "dub" as a genre.

"Brytyjska scena dubowa" - TVP Kultura

Jak donosi Maken, 7.01.2009 (środa) o północy na TVP Kultura emitowany będzie program pod tytułem "Brytyjska scena dubowa".

Info oficjalne:

"ZAPRASZAMY NA NASZ PROGRAM
BRYTYJSKA SCENA DUBOWA

Przeplatana unikalnymi fragmentami filmowymi dyskusja przybliża jedno z ciekawszych zjawisk w brytyjskim muzycznym undergroundzie – dub.
Ten nurt muzyczny wywodzący się z reggae miał istotny wpływ na rozwój kultury klubowej.
Program przybliża głównych producentów i artystów związanych z dubem w Wielkiej Brytanii.

7.01.2009 (środa), o północy


Produkcja:
CDQ/Jarek Guła
W dyskusji udział wzięli:
Rafał Księżyk – dziennikarz muzyczny / Playboy
Bartek Muracki – Siodemki.com
Prowadzący:
Mirosław „Maken” Dzięciołowski

W programie wykorzystano fragmenty następujących materiałów filmowych:

Dreadzone - Iron Shirt (live Wrocław 2007)
Adrian Sherwood - Boogaloo (Drowning Not Raving mix)
Lee Perry live CDQ Warszawa 2002
Steel Pulse - Blazing Fire (live Ostróda 2006)
The Clash - Bankrobber
Misty In Roots - live Serbia 2003
the Dennis Bovell Dub Band – Dubbing For Live (live Paris 2003)
African Head Charge - Hold Some More (live Chocianów 2008)
Linton Kwesi Johnson + the Dennis Bovell Dub Band - Die Eagle and Di Bear (live Paris 2003)
Massive Attack - Karmacoma
Benjamin Zephaniah - Free South Africa (live Gdańsk 1989)
Macka B - Warrior Style (live Wrocław 2007)
Dub Pistols - Cyclone
Asian Dub Foundation - Assatta Dub
Zion Train - Terror Talk
Overproof Sound System - Watch What You Put Inna
Kapela Ze Wsi Warszawa - Zagrajcie Muzykanty /Spiritual Revival (Studio AS One remix)
Little Axe (Real World promo)
Fragmenty filmu dokumentalnego „Musically Mad”
Specjalne podziękowania dla Bombaclaas
youtube.com/bombaclass"

niedziela, 4 stycznia 2009

Independent Dub Day - logo

Już jakiś czas temu Lionstage zaprezentował całkiem fajne logo festiwalu.

Dla tych co nie widzieli: